Eric Heuvel – Ruud van der Rol – Lies Schippers

Hledání


Z nizozemského originálu přeložila Magda de Bruin Hüblová

2015, 1. vydání

Naše cena: 135 Kč
Běžná cena: 159 KčPracovní sešit zdarma ke stažení ve formátu pdf:
velikost 8 MB,
velikost 2 MB.
 
Ester jede na návštěvu na statek, kde se jako židovská dívka za druhé světové války ukrývala. Zažila tam něco hrozného. Ester chce zjistit, jak to tehdy s pomocníky a dalšími obyvateli úkrytu dopadlo. Esteřiny rodiče zavraždili v Osvětimi. Nic bližšího o tom neví. Pak ale vystopuje její vnuk Daniel přes internet Boba, syna jejích bývalých sousedů. Bob byl v Osvětimi s Esteřinými rodiči a až do poslední chvíle s jejím otcem. Ester je z jeho vyprávění hluboce otřesená. Vypráví své dávné kamarádce Heleně, jak moc se jí vždycky po rodičích stýskalo. Ani jejich tváře si už skoro nedokáže vybavit. Ale vtom si Helena na něco vzpomene…
 
Ke komiksu Hledání nabízíme českým čtenářům v elektronické verzi zdarma ke stažení pracovní sešit pro střední školy. Středoškolští učitelé v něm najdou vhodný podklad pro soustavné promyšlení komiksových příběhů. Studenti se s jejich pomocí naučí v historickém kontextu chápat, co je to holocaust. Poznají, jak žili civilní obyvatelé ve vyhrocené válečné situaci. Uvidí, že lidé zaujímali různé postoje a vystupovali v odlišných rolích: někdo byl obětí, jiný obětem pomáhal, další se přiklonil k okupantům a jiný zůstával jakoby nezúčastněným divákem. Studenti se budou pomocí úkolů v pracovních sešitech snažit pochopit motivace pro tyto postoje, seznámí se s dilematy, která museli lidé za války řešit. Budou vedeni k tomu, aby pochopili, co je to diskriminace, genocida či jak lidské rozhodování ovlivňují předsudky. Naučí se vnímat rozdíl mezi totalitním (nacistickým) a demokratickým společenským zřízením. Při převodu pracovního sešitu do češtiny byla zohledněna česká historie.
 
Pokračování komiksu Rodinné tajemství (Triáda 2015).

Vydání podpořilo Velvyslanectví Nizozemského království v České republice.


Eric HEUVEL (* 1960) zahájil kariéru komiksového kreslíře v roce 1986 sérií Avonturen van January Jones (Dobrodružství January Jonesové) podle scénáře Martina Lodewijka. Stylem svých kreseb, označovaným jako „čistá linka“, navázal na Belgičana Hergého, autora Tintinových dobrodružství, a velmi rychle se stal populárním i za hranicemi Nizozemska. Příběh pilotky January Jonesové vyšel v řadě evropských zemí, na Východ přes železnou oponu ale nepronikl. U nás Heuvela poznáváme až dnes, prostřednictvím jeho pozdějších autorských komiksů o druhé světové válce Rodinné tajemství (De Ontdekking, 2003, česky 2015) a Hledání (De Zoektocht, 2007, česky 2015). Pro úplnost dodejme, že Heuvel rozpracoval válečné téma jako trilogii. Závěrečný válečný komiks Návrat (De Terugkeer, 2010) je ale z pohledu českého čtenáře příliš úzce zaměřen na historii nizozemských kolonií v letech druhé světové války.


Ohlasy:

■ Štefko, Martin: #1029: Hledání - 75 % Comics Blog, 3. 11. 2015 Mandys, Pavel: Už jen průměr iLiteratura, 29. 12. 2015 


210 x 280 mm, brožovaná vazba, 64 stran

ISBN 978-80-7474-150-0

edice Delfín

Vydáno ve spolupráci s Nadací Anne Frankové

poznámka: Pro děti od 11 let....zpět do katalogu...