Lima Barreto

Smutný konec Policarpa Quaresmy


S přihlédnutím k staršímu překladu Jarmily Vojtíškové přeložila Šárka Grauová

Doprovodnou studii napsala a kalendárium sestavila Šárka Grauová

2018, 1. vydání

Naše cena: 283 Kč
Běžná cena: 333 KčPolicarpo Quaresma, brazilská odlika proslulého Dona Quijota, je muž na sklonku 19. století horlivě usilující o povznesení své země a využití jejích opomíjených možností. Jeho ušlechtilé snahy se však nejen míjejí účinkem, ale opakovaně tohoto buditele přivádějí do nesnází: postupně je penzionován, přichází o majetek a nakonec je pro svého domněle odbojného ducha popraven.

 

V tomto dnes již klasickém latinskoamerickém románu, knižně vydaném roku 1915, Lima Barreto (1881–1922) demaskuje ideologické snahy o vytváření kašírovaného obrazu země a podrobuje kritice politiku založenou na vojenské síle, v postavě Policarpa Quaresmy pak vytváří jímavý portrét nepraktického vizionáře, který se ocitl v nezadržitelném soukolí moderní doby.

Ukázka z knihy (formát pdf).
Obsah knihy (formát pdf).


Vydání knihy podpořilo Velvyslanectví Brazílie v Praze a Fundação Biblioteca Nacional. Doprovodná studie vznikla za podpory projektu Kreativita a adaptabilita jako předpoklad úspěchu Evropy v propojeném světě.Ohlasy:

Konewka, Daniel: Se publica una nueva traducción del clásico de la literatura brasileña, Český rozhlas 7 – Radio Praha, 7. 12. 2018. ■ Weissová, Lada: Příběh úředníka smutné postavy [recenze na knihu], iLiteratura.cz, 4. 2. 2019.


115 x 175 mm, brožovaná vazba, 360 stran

ISBN 978-80-7474-173-9

edice Delfín

poznámka: Lusobrazilská knihovna, sv. 12...zpět do katalogu...