Anna Housková

Nekonečný Borges


2018, 1. vydání

Naše cena: 229 Kč
Běžná cena: 269 KčAnna Housková představuje trochu jiného Borgese, než jaký je znám z četby povídek. Odkrývá Borgesovu umanutou zálibu v argentinských reáliích a jeho vztahování se ke gaučům z literatury a zabijákům z předměstí. Borges se ve svém díle napříč časem vrací k argentinským archetypům, reflektuje jejich tradici a sám k ní přispívá vytvářením mýtu předměstí Buenos Aires. 

 

Druhým těžištěm této monografie je žánr eseje. Autorka se zaměřuje nejen na rozsáhlou Borgesovu esejistiku, u nás méně známou, ale i na esejistický princip ve všech žánrech jeho díla.

 

Argentinské atmosféře odpovídá obrazový doprovod z děl výtvarníků Borgesovy blízkých (Xul Solar, Attilio Rossi) anebo děl autorů, kteří se věnovali zpracování podobných témat jako Borges (Jindřich Pileček).

 

Monografie je doplněna soupisem Borgesových děl přeložených do češtiny a výběrovým přehledem ohlasů na jeho tvorbu.

 

Z autorčina úvodu: „Často zde Borgese cituji. Jeho volné přiřazování literárních nápadů je pro citáty jako stvořené: mohou stát samy, mohou být v kterémkoli autorově textu – člověk v nich pak často bloudí a hledanou větu už nenajde. Borges čtenáře buď neosloví, anebo nadchne, v nekonečně mnohoznačném díle si každý najde svého Borgese. Nejlepší je na něm potěšení z četby. Nejradši mám v této knížce jeho citáty.“

 

Obsah knihy (formát pdf).

Ukázka z knihy (formát pdf) .


Anna HOUSKOVÁ (1948) je profesorkou španělské a hispanoamerické literatury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, specializuje se na španělsky psanou literaturu Latinské Ameriky. Pohledům na hispanoamerickou kulturní identitu, jak se zračí v esejích a románech, věnovala dvě knihy a desítky článků. Přednášela a publikovala v řadě evropských a amerických zemí. V roce 1991 s Vladimírem Svatoněm spoluzaložila časopis Svět literatury, jehož je dosud redaktorkou.


Ohlasy:

Fencl, Ivo: Vyšla první česká monografie o Borgesovi Literární noviny 5. 2. 2019


pevná vazba, 224 stran

ISBN 978-80-7474-234-7

edice Delfín

Typografie Jakub Troják...zpět do katalogu...