top of page

Jan Vladislav a Prokop Voskovec ve filmu Vzdor básníků, Francouzský institut 16. 5. 18 hod.


Ve čtvrtek 16. května 2013 od 18 hodin se v Kině 35 ve Francouzském institutu v Praze, Štěpánská 35, Praha 1, uskuteční premiéra filmu Vzdor básníků režisérů Pierra-André Sauvageota a Bertranda Schmitta.


Film Vzdor básníků zachycuje vybrané momenty ze života Jana Vladislava a Prokopa Voskovce a skrze jejich svědectví se vrací k některým klíčovým okamžikům dějin bývalého Československa. Jejich osobní pohled, občas plný ironie či humoru, přibližuje život v disentu, samizdatové vydávání knih, každodenní strasti, jež jim komunistický režim přichystal a nátlak, který na ně vyvíjel. Uvádí nás tak zároveň do reality strašlivé a dramatické, ale i absurdní a groteskní.


Jejich vzpomínky dokreslují archivní záběry, některé z nich dosud neznámé, a hrané scény, jež s jistou nadsázkou ilustrují jejich vyprávění a symbolizují jejich pohled na skutečnost, kde hlavní hybnou silou vzdoru a projevem svobody zůstává imaginace. Rozhovory s Janem Vladislavem a Prokopem Voskovcem vznikaly v letech 2005–2008. Oba protagonisté zemřeli před dokončením filmu, který je tedy i poctou oběma básníkům.


Délka 78 minut, v česko-francouzském znění s titulky. Vstup volný.

Comments


bottom of page